Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Ibadet gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Ibadet gormek tabiri

Rüyada Allah'a ibadet etmek; doğru yol üzerinde olup dünya ve ahirette hayırla karşılaşmaktır. Caiz olmayan bir şeyle ibadet eden dalalete düşer. Iki cihanda hayırdan mahrum olur. Ibadette kusurlu davranmak; günaha, münasip olmayan bir mekanda ibadet etmek; fesada, itikafta(*) bulunduğunu görmek; dünya işlerinden uzaklaşmaya delalettir. Allah-ü Teala Hazretlerinin adını zikretmek; her türlü üzüntü ve fenalıktan kurtulmaya işarettir.
Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla yorumluyor: Allah'a yakın olmak, doğru yol üzerinde bulunmak, melike nasihat etmek, müjde, kurtuluş ve zafer.
Ebu Said'ül Vaaz diyor ki: Allah'ü Teala'dan af dilediğini gören; mal ve evlatla rızıklanır.
Namazını bitirdikten sonra, Allah'tan af dileyerek yüzünü kıbleye çeviren kimsenin duası kabul olur. Sayet yüzü kıbleye doğru değilse, bir günah işler. Fakat, tevbe eder. Istiğfar etmek üzereyken susan, müslüman gibi görünüp, küfre sapar. Bir kadının rüyasında tevbe et denildiğini görmesi, fuhuşla itham edileceğine işarettir. Sübhanallah demek; hiç ümit etmediği şekilde üzüntüden kurtulmaktır. Lailahe Illallah ve Sübhanallah demeyi unutmak, keder, uzun süreli hapis veya ibadeti ihmal etmekle yorumlanır. Cenab-ı Hakk'a hamd ettiğini gören, dininde hidayete ulaşır, nura gark olur. Kuvveti ve ni'meti artar. Layıksa vali olur.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..