Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Oruç gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Oruç gormek tabiri

Rüyasında oruçlu olduğunu gören, dininde sağlam olur. Boş faydasız sözler söylemez. Oruçlu olan bir insanın yapmaması gerekenleri yapmak; dinde noksana işarettir. Oruç tuttuktan sonra vaktinde iftar eden, büyük hayra ve rızka nail olup sıkıntıdan kurtulur. Vaktinin dışında iftar eden; gıybet eder, yalan konuşur veya hastalanır.
Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Kudret, riyaset (başkanlık), sıhhat, mertebe, tevbe, zafer, bol ni'met, hac, izzet,makam, itibar ve evlat. Orucunu isteyerek bozan; seferinde yorulur, başına bir musibet gelir. Unutarak iftar eden, helal rızka kavuşur. Iki ay oruç tuttuğunu gören, tevbekar olur. Nafile orucu tuttuğunu gören, hastalıklardan korunur.
Bazılarına göre, bir sene oruç tuttuğunu gören; hacca gider ve tevbe eder. Muharremin onuncu günü oruç tuttuğunu gören, üzüntülerinden kurtulur.
Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Ramazanda olduğunu görmek; pahalılığa ve darlığa, bazende din kuvvetine, şifaya ve selamete işaret eder. Bayrama kadar oruç tuttuğunu gören; tevbe eder, şüphelerinden kurtulur. Îman eder.
Abdulgani'en Nablusi'ye göre oruç; adağa delalettir. Adak ise oruca işarettir. Oruçlu bir adamın iftar ettiğini görmek; hastalık veya yolculuktur. Rüyada iftar eden, dedikodu yapar. Orucunu unutup iftar etmek; rızka işarettir. Oruç; erkek evlatla da yorumlanır. Ayrıca yemin keffareti, tevbe, izzet ve Hacdır.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..