Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Minber gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Minber gormek tabiri

Cabir'ül Mağribi demiştir ki: Kendini minberde gören alimin, kadri bilinir. Bu rüyayı gören cahilse, hırsızlık yapar ve idam edilir. Kendini bir minberin altında gören, büyük bir zat tarafından kahredilir. Minberde uyuduğunu gören; devlet başkanına yakın olup, emniyete kavuşur.
Cafer-i Sadık'a göre, bu rüya şunların temsilcisidir. Sultan, hakim, imam, hatip ve mertebe. Bir kafirin minbere çıkması, dinden uzak bir hakimin iş başına gelişidir.
Abdulgani'en Nablusi şöyle diyor: Minber; büyük makamdır. Minberde olup, hayır konuştuğunu görmek; herkes için hayırdır. Devlet idarecilerinden birinin herhangi sebeple minberden indirilmesi, iyi değildir. Saltanattan düşeceklerine işarettir. Devlet başkanının minbere çıkması, onun gücünün devamına delalettir. Elleri bağlı olarak minberde hutbe okuduğunu gören, ya idam olunur yahutta büyük günahları işler.
Bu rüyanın diğer yorumları şöyledir: Minberi süslü görmek; adalete, minberi kirli görmek ise; zulme delalettir. Hatibin minberdeki hutbesini tamamlamaması, onun azline işarettir. Bir kadının minberde hutbe okuması, kötü bir isim yapacağına delalet eder. Minberde ulum ve hikmetten bahsettiğini veya hutbe irad eylediğin gören, ehilse devlet idarecileri sayesinde kudret ve şeref kazanır. Ehil değilse akrabaları yahut komşuları arasında layık olan bir kimse böyle yüksek kıymete nail olur.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..