Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Ağız gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Ağız gormek tabiri

Rüyada ağız görmek; işlerin anahtarı ve başlangıcı, rızkın yolu, geçimin ve kuvvetin kaynağıdır.
Ağzına ilaç koyduğunu gören, dinde selamete erer. Gıda aldığını gören, dünyada rahat eder. Ikrah (nefret) edilecek bir şeyi ağzına götüren, üzüntüye düşer. Ağzına tatlı bir yiyecek koyanın, geçimi güzel olur. Ağza acı bir şey koymak; haram mala delalettir.
Ibn-i Sirin'e göre ağzın bir bağla kapalı olması şunlarla tabir edilir: Ölüm, şiddetli hastalık, taşkınlık, dilsizlik ve sükut. Ağzın eğrildiğini ve düzelmediğini görmek, hayır değildir. Ağzı pek büyük görmek; çok iyidir. Rüya sahibinin rızkı ve malı artar. Ağzın küçülmesi ise, bu yorumun tam aksidir. Ağzın güzel kokması; güzel söze, zikir ve tesbihle meşgul olmaya işarettir. Ağzın kötü kokması ise, elbette bunun zıddıdır. Ağzının etinin çürüyüp koptuğunu gören; musibete uğrar. Büyük bir felaketle karşılaşır. Ağızdan makbul sayılan bir şeyin çıkması; iyi söze, övgüye ve güzel şöhrete delalet eder. Buradan kötü bir şeyin çıktığını görmek; küfre ve çirkin konuşmaya işarettir. Ağzına bilmediği bir şahsın mühür vurduğunu gören, aşağılanır. Mührü vuran tanınmış bir zat ise, rüya sahibi o kişi tarafından bir konuda susmaya mecbur edilir.
Cafer-i Sadık'a göre rüya şunların temsilcisidir: Makam, mekan, ilmin hazinesi, işlerin anahtarı, çarşı, kapıcı ve vezir.
Ağızda gem görmek; oruçla tevil edilir.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..