Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Kale gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Kale gormek tabiri

Rüyada, kalelerle istihkamların tabirleri aynıdır. Rüyasında bir kaleyi tamir ettiğini gören; dinde selamet bulur, düşmanına üstün gelir. Kaleyi harap etmek ise, bunun aksidir.
Kirmani demiştir ki: Mühtahkem bir kalede yaşadığını görenin, dini devamlı, niyeti halis olur. Böyle sağlam bir kaleden çıktığını ve bir daha dönmediğini gören; dinden uzaklaşır, bir rivayete göre, düşmanı kendisinden intikam alır. Kale duvarına asılı olduğunu görenin dini görüntüsü, sahtedir.
Cabir'ül Mağribi diyor ki: Kalede bulunduğunu ve yanında birçok mühimmat olduğunu gören, dinde salaha, kurtuluşa, selamete erer; Kalede bulunduğu halde, yanında mühimmat bulunmadığnı görmek; yukarıdaki yorumun tersidir.
Kirmani, müstahkem mevkilerden birinde olmayı, din ve dünya hayatı için selametle yorumluyor. Buraya kusurlu bir şey ilave edenin, dini noksan olur. Düşmanın bu mevki üzerine çıktığını gören, günahtan emin olmaz. Aynı yeri düşmanın deldiğini gören, halkın namusuna göz diker.
Bazı tabircilere göre kendini, adamlarıyla beraber, bir kalede bol zahireyle beraber gören; düşmanından muhafaza olur, arzusuna erişir, sözü geçer. Sağlam bir inanca kavuşur. Kalede olmak her surette iyidir.
Ebu Said'ül Vaaz'a göre, kale ve istihkam; islamdır. Bir istihkam yaptığını gören, nefsini haramdan muhafaza eder. Zilletten çekinir. Malına faiz karışmaz.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..