Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Kandil gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Kandil gormek tabiri

Rüyasında Camii kandilini yaktığını görenin, dindar bir oğlu olur. Kandil ve kandiller görmek; din ve takva ile yorumlanır. Söndürmek bunun tersidir. Evinde yanan bir kandilin söndüğünü görenin; ya kendisi, yahutta oğlu ölür. Bir rivayete göre makamından azl edilir.
Kirmani'ye göre, idare kandili (çırağ) görmek; evin hademesiyle yorumlanır.
Bir başka tabirci ise, rüyanın ev sahibini temsil ettiğini söylüyor.
Cabir'ül Mağribi diyor ki: Idare lambasını, çakmak veya kibritle yakanın çocuğu olur. Bekarsa evlenir yahut bir cariye alır. Gurbette kimsesi varsa, selametle döner.
Ibn-i Sirin demiştir ki; yanmakta olan birçok kandil (çırağ) görmek; adil melik, insaflı hakim ve zahid alimle tabir edilir. Bir kavle göre o yerde; düğün, ziyafet gibi neş'eli bir hal yaşanır.
Ismail el'Eş'as şöyle diyor: Elinde yanan bir çırağ gören, evlat sahibi olur. Îtibar ve makama kavuşur. Günahkarsa, tevbe eder. Müşrikse, hidayet bulur. Müslümansa ibadet etmeyi başarır. Elindeki idare kandilinin yani çırağın sönmesi, yukarıdaki yorumların tersidir. Ayrıca evlat kaybıdır. Elinde çifte fitilli kandil görenin, ikiz çocukları olur.
Ebu Said'ül Vaaz buyuruyor ki: Rüyada yanan çırağ görmek; kalp temizliği, din kuvveti ve murattır. Bir çırağ yakarak etrafı aydınlatan ilim tahsil eder. Çırağı üfleyerek söndüren, bir adama haksızlık yapmak ister. Fakat, muvaffak olamaz.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Üye girişi


Fetvalar.COM

Guncel

Günün Sözü

"Günün Sözü."

- fetvalar.com

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..