Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada El gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada El gormek tabiri

Rüya aleminde el görmenin çok çeşitli tabirleri vardır. Sağ el; insanın geçim sebebi, kazancı, arkadaşı ve alış-verişidir. Sol el; yardımcısı, sadık yakını, ihtiyaçlı günleri için biriktirdiği para ve sevdiği akrabasıdır.
Ellerin uzun olması büyük kudrete işarettir. Ellerini kısa görmek ise, bu tabirin zıddıdır.
Ibn-i Sirin (R.A.) demiştir ki: Devlet idarecisi veya yardımcıları için uzun el; uzun ömre, yardımcı ve hizmetkarlarının kuvvet ve kudretine, mal çokluğuna, memlekette tasarrufa, emrinin yerine getirilmesine yani idarecinin muktedir olmasına işarettir. Tüccar için; büyük mülk ve güç, kazanç ve karda artış demektir. Esnaf ve sanatkar içinse maharete delalet eder. Uzun el hırsızdan başka herkes için iyidir. Rüyada elin kısa olması, bu yorumların zıddıdır.
Rüyasında elinin kesilip vücudundan ayrıldığını görenin erkek kardeşi, ortağı, dostu, katibi, hademesi, sevdiklerinden veya akrabalarından biri vefat eder.
Bir rivayete göre, sağ elinin kesildiğini gören, bir insanın hakkına mani olmak için yalan yere yemin eder. Başka bir görüşe göre rüya sahibinin işleri bozularak geçimi zorlaşır yahut akrabalarına iyilik etmez.
Ibn-i Kesir'e göre, bu rüyayı gören dindarsa haramdan el çeker yahut yanılarak yalan yere yemin eder. Rüya sahibi dini bozuk ve basit bir insansa ya hırsızlık yapar yahut bununla suçlanır.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..