Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Esir gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Esir gormek tabiri

Rüyada esir olduğunu görmek; iyi değildir. Bu rüyada hayır yoktur. Rüya sahibi şiddetli bir üzüntüye düşer. Bir padişahı esir olarak görmek iyidir. Esirler görmek; yüksek mertebe, itibar, hüküm ve nüfuza (güç, kudret) işarettir.
El Salimi demiştir ki: Rüyasında esir olduğunu, sonra bundan kurtulduğunu gören; üzüntü ve sıkıntılarından kurtulur. Esirlikten selamete çıkmak iyidir. Esir olup, dinin aleyhine hareket etmek iyi değildir. Esir olduğu halde, dininden dönmemek; hayırlıdır. Esire iyilik ettiğini gören, hayır işler. Bu iyiliği Allah (C.C.) katında makbul olur. Bir esirin kendi nefsini esaretten kurtardığını gören, ahiretini mamur etmek için çalışır.
Abdulgani'en Nablusi'ye göre rüyada esir olmak; üzüntü sıkıntı ve darlıkla tabir olunur. Savaşta esir olduğunu gören, zaruret ve keder içinde kalır. Esir aldığını gören başkasını sıkıntıya, üzüntüye sokar. Esaretten kendi nefsini satın almak, firar etmek veya esaretinin bittiğini görmek; genişliğe çıkmak, darlıktan kurtulup, feraha kavuşmaktır. Bu rüya, sahibi için sevinçle yorumlanır. Hasta ise, şifa bulur. Fakirse rahata çıkar. Hapisteyse kurtulur. Borcu varsa öder. Hulasa rüya, her haliyle hayırdır. (Bkz. Göz Altında Tutulmak)Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..