Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Cennet gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Cennet gormek tabiri

Cenneti görüp fakat oraya girmediğini gören kimsenin rüyası onun için hayır ameliyle müjdedir. Bu rüya insaf sahibi ve zalim olmayan kimseye mahsustur. Bazıları, «Cenneti açıkça gören kimse, arzu ve istediği şeye nail olur ve ondan üzüntü ve keder gider» demişlerdir.
Cennete girmek isteyip fakat bundan men edildiğini gören kimse, niyet ve kastettiği hac ve cihattan yahut üzerinde ısrar ettiği günah ve kusurdan tövbeyi murat ettiği halde, bunlardan men edilir. Cennet kapılarından birisinin, üzerine kapandığını gören kimsenin ana ve babasından birisi vefat eder.
Cennetin bütün kapılarının üzerine kapanıp açılmadığını gören kimse, ana ve babasına asi olduğuna ve ondan razı olmadıklarına delalet eder. Istediği kapıdan cennete girdiğini gören kimsenin ana ve babasının kendisinden razı ve hoşnut olduklarına delalet eder.
Cennete girdiğini gören kimse her iki dünyada emniyet ve sevince erişir. Cennete girdiğini gören kimsenin eceli ve ölümü yakın olur.
Onu cennete sokan kimsenin elinde tövbe ederek günahlardan temizlenmek nasip olur, (şayet o kimseyi tanırsa) demişlerdir.
Cennete girdiğini gören kimse mihnet ve taatla çevrilmiş ve gizlenmiştir, şeklinde tabir edenler de vardır. Bazı tabirciler ise, bu rüyanın sahibi, kavmin büyükleri, şereflileriyle arkadaş olur ve insanlarla güzel geçinir. Allah'ın farz ettiği şeyleri tamamıyla yerine getirir.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..