Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Uçmak gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Uçmak gormek tabiri

Danyal (A.S.) buyurmuştur ki: Rüyada uçmak; hayırlıdır. Sefer ve makamdır. Semaya uçan, bir zarara uğrar. Buradan inmeyen, vefat eder.
Ibn-i Sirin (R.A.) demiştir ki: Rüyasında kanatları olmadığı halde uçtuğunu görenin, vaziyeti değişir. Bir evin damından başka bir dama uçan, karısını boşar. Yeni bir evlilik yapar veya cariye alır.
Kirmani şöyle diyor: Semaya doğru çok uçan, Hacca gider yahut ağır hasta olur. Fakat, iyileşir. Evinden meçhul bir eve uçan, vefat eder. Kuş kanadına benzemeyen kanatlara malik olmak, halkın şaşıracağı bir durumun zuhuruna işarettir.
Ebu Said'ül Vaaz diyor ki: Rüyasında bir dağın tepesine uçan, büyük mevki sahibi olur. Bu sırada düştüğü şeye malik olur. Rüya sahibi velayete ehil değilse ölüm derecesinde hastalanır yahut dininde hata yapar. Güvercin gibi uçtuğunu gören, izzet ve itibara kuvuşur. Semanın boşluğunda kaybolan vefat eder. Tarladan tarlaya uçan, kuvvet ve şeref kazanır.
El Salimi bu yorumlara ilaveten şöyle diyor: Uçmak; dindarlar için ilme, günahkarlar için şerre işarettir. Bir rivayete göre, uçmak; akıl azlığıdır. Yerinde durduğu halde uçmak; hayırdır. Bu rüyaların en iyisi Kıble tarafına uçmaktır. Uçarken durduğunu görenin, yolculuğu yarım kalır. Hayvana binerek uçmak; sıkıntı ve makam kaybı, bazılarına göre rütbe kazanmaktır. Bindiği hayvanla beraber bir yerde duran, izzet ve devlete nail olur.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..