Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Mekke-i mükerreme gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Mekke-i mükerreme gormek tabiri

Ibn-i Sirin diyor ki: Bu rüya, hacca delalet eder. Fakat, ticaret için gittiğini görenin dünya sevgisi artar yahut rızkı çoğalır. Mekke yolunda olmak, Hac ve hayırdır. Burada ibadet etmek din ve dünya hayatı için hayırdır. Ser fiillerde bulunmak ise, iyiye yorulmaz.
Ismail El Eş-as şöyle diyor: Bu rüya, hayır ve ni'metin artmasına işarettir. Mekke-i Müşerrife'yi harap görmek; iyi değildir. Mal kaybıdır. Hasta bir insan kendini Mekke yolunda görürse, hastalığı uzar, belki eceli yakındır. Fakat, yolu Cennetedir. Yürüyerek Mekke'ye gittiğini görenin; dini sağlam, lakin rızkı az olur. Mekke'ye deve üzerinde gittiğini gören, arzusuna kolaylıkla erişir. Halkı hacca gitmeye teşvik ettiğini gören, hayır işler. Onları hidayete davet eder.
Adil bir devlet idarecisinin kendini Harem-i Kabe'de görmesi, isminin hayırla anılacağına işarettir. Fakat, zalimse, rüya hayır değildir. Harem-i Kabe'ye girmek; devlet başkanının evine girmek gibidir. Hanesinin kabe olduğunu görmek; hayırdır. Imamlık, ni'met vb. gibi tabirleri vardır. Kabeyi gören, halifeyi veya sultanı görür.
Kirmani demiştir ki: Kabe'yi görmek; emniyet içinde olmaktır. Duanın kabulüdür. Hacer-ül Esved'i öpen, ona yüz süren, alimlerden istifade eder. Kendisini Altın Oluk'ta gören; hacca gider, arzusuna kavuşur. Makam-ı Ibrahim'de bulunmak ta böyle yorumlanır. Kabede bir noksan görmek; telaş ve mahrumiyettir.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..