Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Ferman gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Ferman gormek tabiri

Rüyasında bir alimin veya zahidin kendisine dinde kurtuluş ve ahirette selametle alakalı bir ferman verdiğini gören, din ve dünyada saadete nail olur. Sayet fermanın muhtevasında iyi şeyler yazılı değilse veya rengi siyahsa, rüya hayra yorulmaz.
Cabir'ül Mağribi demiştir ki: Rüyasında padişahın kendisine ahalisi dindar, içi mamur çeşitli ni'metlere sahip bir belde veya vilayete hitaben yazılmış ferman verdiğini gören, büyük şeref ve makam sahibi olur. Eğer ferman, bakımsız bir beldeye hitaben yazılmışsa, zillet ve hakaretle yorumlanır.
Ebu Said'ül Vaaz şöyle diyor: Imamdan bir ferman aldığını gören, durumu uygunsa vali olur. Değilse, devlet hizmetinde herhangi bir işe girer.
Ibn-i Sirin'e göre rüya sahibi beratın(*) kuvveti ve doğruluğu nispetinde velayet ve güç sahibi olur. Elindeki beratın kaybolduğunu gören, vali veya başka bir memur ise; azledilir. Memur değilse, kuvvet ve itibarı yok olur. Elinde bir berat olduğunu veya verildiğini gören, Hakk ve hikmete nail olur.
Kirmani bu rüyayı şöyle yorumluyor: Elindeki beratının yırtıldığını veya çalındığını gören, hasmına mağlub olur. Padişahın kendisine berat verdiğini gören, makam ve itibara kavuşur. Bir kadının (eski devirlerde hakim vazifesi gören şahıs) berat verdiğini gören, ilim ve hikmet tahsil eder.
El Salimi demiştir ki: Padişah tarafından verilen ferman itibar, makam ve rütbedir.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..