Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Def gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Def gormek tabiri

Kirmani demiştir ki: Rüyasında ustalıkla def çalan, iyiliği ile meşhur fakat ağzı bozuk bir kadınla evlenir.
Ebu Said'ül Vaaz'a göre def çalmak, erkekler için şöhret veya musibettir. Kadınlar için hayrı ifade eder.
El Salimi, rüyasında def çaldığını gören meşhur olur diyor rüyayla ilgili yorumuna şöyle devam ediyor; rüya sahibi hayırlı işler yapıyorsa, şöhreti güzel olur. Yok eğer şer işlerle ilgileniyorsa, kötü bir şöhret kazanır. Bir cariyenin def çalması o mekanda hayrın yayılacağına işarettir. Bir kadının def çalması şöhret kazanacağına delalet eder. Genç bir erkeğin def çalması düşmandan haberdir. Ihtiyar bir adamın çaldığı def; onun şöhretine, iyi hallerine, dine bağlılığına işaret eder.
Cafer-i Sadık (R.A.) şöyle diyor: Bir kadının veya bir cariyenin çaldığı defin sesini işitmek; neş'elenmeğe ve feraha çıkmaya delalet eder. Ihtiyar bir adamın çaldığı defin sesini duymak; baht açıklığı, kuvvet, uğur ve bereket manalarını taşır. Genç bir erkeğin çaldığı def hakkındaki yorumu ise, El Salimi'yle aynı. Yani düşman. Düşmanın ortaya çıkışı.
Mezher adı verilen, dervişlerin çaldıkları, tarikat ehlinin kullandığı büyük defler; fakirler için kurtuluşu müjdeler. Melikler ve ileri gelenler için def; tarikat adabına uymak kaydıyla iyidir. Halkın da bu rüyayı görmesi hayırdır.
Bazı tabircilere göre, ellerinde mezher olan kadınları görmek; müjde ve selamettir.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..