Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Kilise gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Kilise gormek tabiri

Rüyada kilise, manastır, havra ve gayr-ı müslimlere ait benzeri ibadet yerlerini görmek, kötü işler yapan, yalancı bir şahısla tabir olunur. Kilisede oraya muhalif bir şey yapmak; hayırdır.
Dindar birinin bu mabetlerde ikamet ettiğini görmesi, iyidir. Dinden uzak bir şahsın aynı rüyayı görmesi, şerle yorumlanır. Kilise veya havrada gayr-ı müslimlere uygun bir fiili işlemek günaha delalettir. Burada iyi bir şey yapmak; dinde fesada, fena bir şey yapmaksa, dinde kuvvete işaret eder.
Abdulgani diyor ki: Bu rüya, gayr-ı müslimler için; ilim, amel, zühd, korku, beka ve tevazuyla yakarmaktır. Biz müslümanlar içinse aynı rüya; hüzün, aksilik, yalan, kin, iftira, bid'at zulüm, eğlence içki meclisi, kadın ve zalim bir hakimle tabir olunur. Rüyasında kiliseye girdiğini gören, evlenir. Evliyse çocuğu olur. Sayet rüya sahibi buradaki resimlere secde eder, onları öper, hıristiyanlar gibi ibadet ederse veya belinde zünnar(*) görürse, dalalete düşer. Kilisede hıristiyanların inançlarını inkar edip, Allah'ın adını zikretmek; Islamın emirlerini yaymak, yasaklarını bildirmekle yorumlanır.
Ibn-i Kesir ve Nafi demişlerdir ki: Kilise ve emsali şeytanların toplandığı yerlerle tabir olunur. Kilisenin yeniliği ve büyüklüğü, dinde zaafa işarettir. Buranın yıkıldığını görmek; islamın yükselmesidir. Ehli-i şirkin ve nifakın çöküşüdür. Bu rüya bazen orada hizmet eden vb. kişilerle yorumlanır.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..