Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Direk ve direk altlığı gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Direk ve direk altlığı gormek tabiri

Ibn-i Sirin demiştir ki: Rüyada amud yani direk; doğru sözlü, dürüst bir adamla tabir edilir. Bir rivayete göre de kuvvetli sözlü ve sadık biridir. Direk ile birini dürten; o şahsı tesirli sözleriyle üzer, direğe dayanan, özü sözü doğru bir adama dayanır.
Kirmani, rüyasında elinde demirden bir direk görenin, kararına ve işinde sağlam olacağını söylüyor. Yine Kirmani'nin yorumuna göre, elinden bir direğin alındığını gören, kuvvetini kaybeder. Bir direği arkasına yükleyip başka tarafa nakleden kuvvetinden istifade ederek, bir işe başlar. Hangi maddeden yapılmış olursa olsun, direk islamla tabir edilir.
Cafer-i Sadık (Radiyallahü Anh) direk rüyasını söz ve işte sadık ve doğru bir insan, makbul ve doğru söz ile yüksek mertebe olarak yorumluyor. Bir direğin eğrildiğini gören; vali ise memurları nezdinde insiyatifini kaybeder. Sözü dinlenilmez. Rüya sahibi köleyse efendisi tarafından satılır. Memursa, amiri kendine meyleder. Bunlardan başka birinin aynı rüyayı görmesi, işlerinin bozulacağına delalet eder.
Bazı tabircilere göre ağaçtan yapılmış direk; bahtı açık biriyle tabir edilir. Rüyasında ağaçtan yapılmış; güzel, süslü ve mükemmel bir direk gören; devlet mensupları tarafından yüksek mevkilere getirilir. Îtibar, büyük kıymet ve yüksek makam sahibi olur. Direkte çirkin bir hal olması bahsedilen bu yorumların aksidir.
Cabir'ül Mağribi, direği hane sahibiyle yorumlar.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..