Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Balçık gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Balçık gormek tabiri

Tuğla ve kerpiç yapılan özlü çamurla, bataklık çamurları aynı surette mütalaa edilirler.
Rüyasında pişmiş balçık yediğini görenin hakkında dedikodu yapılır. Pişmemiş balçık yiyen, ailesi için mal toplar. Evinin dışını balçıkla sıvayan, üzüntüye duçar olur.
Cabir'ül Mağribi diyor ki: Beyaz ve yeşil balçık; helal mal, sarı balçık keder ve hastalık, kırmızı balçık; eğlence, siyah balçık; üzüntüdür. Balçık yemek, dedikodudur. Balçıkta yahut bataklıkta yürüdüğünü gören, kedere düşer. Balçığın içine gömülüp kaybolduğunu gören, bir belaya uğrar ve ondan kurtulamaz. Balçıktan çıkan, selamete ulaşır, sevinir.
Kirmani demiştir ki: Rüyasında balçık içinde yürüdüğünü gören hastaysa, hastalığı uzar. Üzüntü içinde ise, bu hali devam eder. Balçık yoğurup kerpiç vs. yapmak, hayra yorulmaz. Bir rivayete göre kavga, düşmanlık ve keder işaretidir.
Ebu Said'ül Vaaz şöyle diyor: Binada kullanılan balçık yani harç görmek; takva, din veya mal habercisidir. Ölmüş birinin kabrini çamurla sıvadığını gören, onun kabrini ziyaret eder. Hayatta olan birinin kabrini çamurla sıvamak, hayır değildir. Elindeki az miktarda balçığı yiyen, para kazanır.
Bazılarına göre balçık rüyası hastalıktır. Balçıktan tuğla ve kerpiç yaptığını görenin, akrabası çok olur. Balçık içine düşüp kurtulamadığıı gören vefat eder.
Cafer-i Sadık (R.A.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..