Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z

Ruyada Zekat vermek gormek

Dini Ruya Tabirleri ruyada Zekat vermek gormek tabiri

Bu rüya; müjde, hayır, muvaffakiyet, selamet, şifa, borçtan kurtulmak, kolaylık, murat, aydınlık, hüzün, zafer ve rızk bolluğu ile yorumlanır.
Zekat verdiğini gören kimsenin, malı artar. Zekat almak; menfaate, başka bir rivayete göre fakir düşmeye delalet eder.
Abdulgani'en Nablusi şöyle diyor: Malının zekatını verdiğini görenin, o yıl malı çoğalır. Feyiz ve bereket hasıl olur. Rüya sahibi fakirse, Allah'ın (C.C.) lutfuyla refaha ve Saadete erişir. Zenginse,servti kat kat artar. Düşmandan muhafaza olur.
Tabirciler zekat rüyasını çok farklı olarak yorumlamış-lardır. Kimilerine göre bu rüyayı gören, gece namazını kılar, Allah (C.C.) için oruç tutar. Bazıları ise, rüya sahibinin bir sevdiğini kaybedeceğini beyan etmişlerdir. Azalarından birinin eksileceğini söyleyenler de vardır. Bir kısmına göre, rüya sahibinin makamı yükselir. Beladan kurtulur. Borcunu öder. Yorumcu rüyayı bütünüyle gözönüne almalı, rüya sahibinin durumuna da dikkat etmeli ve öyle yorumlamalıdır.
Ibn-i Kesir diyor ki: Zekat ayırdığını ve dağıttığını görenin, işleri kolaylaşır. Tevbe eder.
Fıtr sadakası verdiğini gören, çok namaz, kılar ve tesbih eder. Borcunu öder. O sene içinde hasta olmaz.
Zekat verilmesi vacip olan bir eşyadan fıtr sadakası vermek; menfaate işaret eder. Rüya sahibi fakirse, salih ameller işler, tevbesi kabul olunur. Günahkarlardan ise, tevbeye nail olur.Sözlük     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..